Бібліотека — культурно-освітній заклад, де здійснюється збирання друкованих і рукописних матеріалів і проводиться їх опрацювання і відображення в каталогах, організовується відповідне збереження і обслуговування ними читачів.
Книга була у великій шані ще за часів Київської Русі. При церквах, монастирях, при дворах князів існувало чимало книгозбірень.
Перша на Русі бібліотека заснована великим київським князем Ярославом Мудрим ( 1037 р. ) - була найбільшою на Русі.
Такі бібліотеки створювалися при соборах і монастирях по всій Україні. Бібліотеки перших навчальних закладів з'являються у XV — XVII ст. Серед них Острозька греко-слов'янсько-латинська школа, Львівський університет , а впродовж XVIII ст. - бібліотеки колегій у містах Чернігові, Харкові, Львові, Луцьку, Ужгороді.
Визначну роль у системі навчання і виховання відігравала друга академічна бібліотека заснована першим професором Київо- Могилянської академії Петром Могилою.
У 19 ст. створювались бібліотеки при навчальних закладах - технічних школах, училищах, привілейованих навчальних закладах, що поєднували курс середніх і вищих шкіл. Значні зібрання книг формувалися у бібліотеках духовних семінарій та академій, бібліотеках відомчих установ, наукових товариств багатьох губернських міст.
Справжнім ренесансом у бібліотечній справі стали 20-ті роки 20 століття. Створюється всенародна бібліотека України, активізується діяльність наукових вузівських та публічних бібліотек.
Сформувалась чітка бібліотечна мережа.